اخبار

افزایش ۵۰ درصدی کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته

هزینه کل پرداخت‌شده برای تراکنش‌های درون بلاک چینی بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش داشت.

به گزارش کوین تلگراف، آمار ارائه‌شده توسط سرویس تحلیل داده درون زنجیره‌ای گلس نود (Glassnode) به چند رشد قابل توجه در داده‌های بلاک چینی بیت کوین اشاره می‌کند. طبق اعلام این شرکت، کارمزدهای کل تراکنش‌های بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته تا ۵۰.۷ درصد افزایش داشته و به بیش از ۹,۵۰۰ دلار رسیده است. علاوه بر این، میانگین کارمزد پرداختی کاربران تا ۵۸.۸ درصد افزایش داشته و به ۰.۷۸ دلار رسیده است.

نمودار کارمزدهای بیت کوین
نمودار کارمزدهای بیت کوین

منی روزنفلد (Meni Rosenfeld)، رئیس یکی از انجمن‌های بیت کوین، در مصاحبه‌ای اظهار داشت کارمزدهای ۲۴ ساعت گذشته در مدت زمان کوتاهی در نظر گرفته شده‌اند و بنابراین اهمیت چندانی ندارند. او اشاره کرد که داده‌های تاریخی نشان می‌دهند نرخ کارمزد تراکنش‌ بیت کوین از خود قیمت این ارز دیجیتال بی‌ثبات‌تر است. با این حال، او همچنین خاطرنشان کرد که اگر روند به همین شکل ادامه پیدا کند، اهمیت آن بیشتر می‌شود. او در این خصوص توضیح داد:

اگر این روند ادامه پیدا کند، اندکی افزایش در کارمزدها می‌تواند نشانه مثبتی باشد. این یعنی افراد در واقع مایل به پرداخت این هزینه‌ها هستند. به عبارت دیگر، محبوبیت و کاربرد بیت کوین افزایش پیدا کرده است. این مسئله می‌تواند با افزایش قیمت و پذیرش بیت کوین مرتبط باشد. اما اگر کارمزدها بیش از اندازه افزایش پیدا کنند، نشانه خوبی نیست، زیرا نشان می‌دهد که زیرساخت‌های فنی بیت کوین مقیاس‌پذیر نیست. این مسئله‌ می‌تواند بهره‌مندی افراد از بیت کوین را دشوار کرده و از تأثیر مثبت این ارز دیجیتال بکاهد.

روزنفلد همچنین خاطرنشان کرد که اندازه کارمزدهای بیت کوین تنها معیاری نیست که باید در نظر گرفت. او معتقد است که ما باید به تغییرپذیری آن‌ها نیز توجه داشته باشیم. او توضیح می‌دهد:

با تغییر سریع کارمزدها برنامه‌ریزی برای آینده و استفاده حداکثری از بیت کوین دشوار خواهد شد. چند طرح فنی، مانند «ظرفیت تغییرپذیر بلاک» که من هم از آن حمایت کرده‌ام، برای رفع این مشکل ارائه شده است.

طبق توضیح روزنفلد، انتظار می‌رود در طولانی مدت، کارمزد‌ تراکنش‌‌های درون بلاک‌چینی افزایش پیدا کند. با این حال، او اشاره کرد که هزینه خرج ‌‌کردن بیت کوین، به لطف راه‌ حل‌های لایه دوم مانند شبکه لایتنینگ، می‌تواند افزایش نداشته باشد. او در این مورد اظهار داشت:

در طولانی مدت، کارمزد تراکنش درون بلاک چینی باید افزایش پیدا کند، اما این به معنای افزایش کارمزد پرداخت‌های بیت کوین نیست. با رشد بیت کوین، اعتماد و تکیه به راه‌حل‌های لایه دوم مانند شبکه لایتنینگ بیشتر خواهد شد. هزینه برای هر پرداخت روی لایه دوم می‌تواند بسیار ارزان‌تر باشد اما تراکنش‌های درون بلاک چینی که یک کانال باز می‌کنند باارزش‌تر و در نتیجه پرهزینه‌تر خواهند بود.

روزنفلد افزود:

توازن ظریفی در مورد سطح کارمزد مطلوب وجود دارد.

او گفت که اگر کارمزدها بیش از اندازه پایین باشند، سود کمتری عاید استخراج‌کنندگان می‌شود و اگر کارمزدها بیش از اندازه بالا باشند، مزیت و کاربردپذیری بیت کوین کاهش می‌یابد. او در پایان نتیجه گیری کرد:

کارمزدها اکنون به طور کلی پایین هستند، بنابراین اندکی افزایش می‌تواند نشانه مثبتی باشد. اما اگر بیش از اندازه زیاد شود، باید به طور جدی راه‌حل‌های جدیدی برای مقیاس‌پذیری در نظر بگیریم.

با نزدیک‌شدن به زمان نصف‌شدن (هاوینگ) پاداش بلاک، بسیاری از معامله‌گران استراتژی خرید بیت کوین را پیش گرفته‌اند. هودلرهای بیت کوین در حال حاضر روزانه ۵۳۰ میلیون دلار بیت کوین جمع می‌کنند.

بلومبرگ روز گذشته گزارش داد که بیت کوین در حال آماده‌سازی برای جهشی صعودی، مشابه جهش سال ۲۰۱۷، است.

منبع: Cointelegraph

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *