اخبار

۱۲۰ میلیون دلار تتر ایجاد شد؛ اتفاقی خوب برای قیمت بیت کوین

با وجود تزلزل در اندازه جامعه بیت کوین در ما‌ه‌های گذشته، بخشی از صنعت ارزهای دیجیتال پیوسته در حال رشد بوده و ارزش بازار تتر، برجسته‌ترین استیبل کوین وابسته به دلار، به شدت با افزایش همراه بوده است.

به گزارش بیتکوینیست، تتر، که در حال حاضر از لحاظ ارزش بازار در رتبه چهارم ارزهای دیجیتال ایستاده، طی چند هفته گذشته با افزایش تقاضا روبرو بوده است. حساب توییتری ویل آلرت (Whale Alert) مجموعه‌ای از تراکنش‌ها را ره‌گیری کرده است که نشان می‌دهد، تقاضا برای تتر رو به افزایش است.

۱۸ آوریل (۳۰ فروردین) گزارش شد که ۱۲۰ میلیون دلار دیگر از این استیبل کوین ایجاد شده است. به گفته تحلیل‌گران، این مسئله می‌تواند در بهبود شرایط بازار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال حائز اهمیت باشد.

بر اساس داده‌های وب‌سایت تحلیلی اسکیو (Skew)، میزان تتر در گردش، اخیرا از مرز ۷ میلیارد عبور کرده، که تقریبا برابر با ۳.۴ درصد کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال است. لازم به ذکر است که حجم بازار تتر پس از عرضه ۱۲۰ میلیون دلار اخیر، محاسبه شده است.

BTCUSD-vs-USDT-marketcap
ارزش بازار بیت کوین در مقابل تتر (به دلار)

به عقیده تحلیل‌گران، این روند برای بازار ارزهای دیجیتال مثبت است و حتی می‌تواند تا حد زیادی بازگشت قیمت بیت کوین از کف ۳,۷۰۰ دلاری ماه مارس (اسفند)، تا قیمت فعلی‌اش را توجیه کند.

چارلز ادواردز (Charles Edwards)، یک مدیر دارایی‌های دیجیتال، در ژانویه (دی ماه) گفته بود:

تغییرات عمده در تتر، در یک سال و نیم گذشته باعث نوسانات قیمت بیت کوین شده بود.

پیش از سقوط تقریبا ۵۰ درصدی ماه نوامبر ۲۰۱۸ (آبان ۹۷) که باعث شد قیمت بیت کوین از ۶,۰۰۰ دلار به ۳,۱۵۰ دلار برسد، میزان تتر در گردش تا صدها میلیون دلار کاهش یافته بود. علاوه بر این، پیش از آغاز جهش‌های صعودی بیت کوین در طول سال ۲۰۱۹، صدها میلیون دلار تتر ایجاد شده بود.

این مسئله از دیدگاه فاندامنتال منطقی به نظر می‌رسد. رایان سلکیس (Ryan Selkis)، بنیان‌گذار شرکت مساری (Messari)، توضیح داد که در حال حاضر ۳ میلیارد دلار استیبل کوین در صرافی‌ها وجود دارد. با توجه به این پتانسیل، بازارهای ارزهای دیجیتال به زودی شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای خواهند بود. این مسئله برای بیت کوین دارای اهمیتی دو چندان است؛ چرا که بیت کوین بیشترین سهم از بازار تتر را در اختیار دارد.

سو ژو (Su Zhu)، مدیر عامل و مدیر ارشد فناوری اطلاعات از صندوق پوشش ریسک تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital)، این روند را به شیوه‌ای جذاب در چند جمله خلاصه کرد. او در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ (زمستان ۹۷) هنگامی که ۲ میلیارد دلار به صورت استیبل کوین‌های دلاری نگه‌داری می‌شد، گفت:

طبق برآوردها ۲ میلیارد دلار پول نقد در صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال وجود دارد. از طرف دیگر، ۲ میلیارد دلار دیگر نیز به شکل استیبل کوین و ۲ میلیارد دلار دیگر در صرافی‌ها، بانک سیلورگیت، و بانک سیگنچر وجود دارد. فکر می‌کنم برای رساندن بیت کوین به ۱۰,۰۰۰ دلار، به پول جدیدی احتیاج داشته باشیم.

با اینکه افزایش تقاضا برای استیبل کوین‌ها عاملی صعودی تلقی شود، اما برخی معتقدند که رشد اخیر تا حد زیادی مرتبط به روندهای کلان اقتصادی است و نه افزایش تمایل به خرید بیت کوین.

به عبارت دقیق‌تر، گفته می‌شود که به علت کمبود جهانی دلار و دشواری به‌دست‌آوردن این ارز، سرمایه‌گذاران، حتی افرادی که در فضای ارز دیجیتال نیستند، برای انجام معاملات به تتر روی آورده‌اند.

منبع: Bitcoinist

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *