معرفی ارزهای دیجیتال

اتریوم چیست و چگونه کار میکند؟ هرآنچه باید بدانید

شاید برای شما جالب باشد که بدانید ارز دیجیتال اتریوم چیست و چه کاربردی دارد؟ ما در این متن قصد داریم تا با شما در مورد این ارز دیجیتال یا رمز ارز و مشخصه های آن صحبت کنیم.

ارز دیجیتال اتریوم (etherium) یک شبکه نرم افزاری مبتنی بر بلاک چین (blockchain) است که در دنیا برای پشتیبانی از دومین واحد پولی دیجیتالی بعد از بیت کوین یعنی اتر (ether) استفاده می شود.

مانند دیگر ارزهای دیجیتال، اتریوم هم می تواند برای ارسال و دریافت دارایی در سرتاسر دنیا بدون نیاز به یک طرف سوم مانند بانک ها یا موسسات مالی مورد استفاده قرار گیرد. برای همین امروزه تبادلات مالی مهم ترین کاربرد ارز دیجیتال اتریوم است.

این کار به طور معمول با استفاده از شبکه بلاکچین اختصاصی این ارز و استفاده از توکن اتریوم انجام می شود. نام توکن اختصاصی شبکه اتریوم را شاید برای بارها شنیده باشید. این توکن همان اتر است که در دنیای ارزهای دیجیتال طرفداران زیادی دارد.

توسعه دهندگان شبکه اتریوم قصد دارند تا بلاک چین این ارز دیجیتال را به گونه ای توسعه دهند که بتوان از آن برای ساخت اپلیکیشن های بدون لیدر (leaderless) استفاده نمود. که به این معنا است که داده های کاربران بر بستر بلاکچین شبکه اتریوم در اختیار کسانی که اپلیکیشن‌ها را به وجود آورده اند قرار نخواهد گرفت.

 

اتریوم چگونه کار می کند؟

بسیاری از برنامه هایی که ما به طور روزانه استفاده می کنیم توسط شرکت های نرم افزاری عرضه کننده آن ها کنترل می شوند. به عنوان مثال یوتیوب همه ویدئوهایی را که مردم مشاهده می کنند را در دیتابیس خود ذخیره می کند.

یا این که سایت رابین هود که برای سرمایه گذاری در بازار سهام در کشورهای غربی است پول کاربران و سرمایه گذاران را در اختیار دارد. فیسبوک نیز به عنوان یکی از معروف ترین شبکه های اجتماعی اطلاعات شخصی ما را ذخیره کرده و آن ها را مورد تحلیل قرار می دهد.

اینستاگرام و تلگرام یا واتساپ نیز به نوعی شبیه این شبکه های اجتماعی هستند. اما در حال حاضر، اتریوم یک پلتفرم است که هدف خود را حذف کردن شرکت های واسطه در دنیای مجازی قرار داده است.

برای همین برنامه هایی که بر بستر آن به وجود خواهند آمد می توانند یوتیوب و فیسبوک یا سایر برنامه هایی که امروزه ما برای ارسال و دریافت داده استفاده می کنیم را تحت تاثیر قرار دهند. حتی اینستا و تلگرام یا واتساپ نیز از فناوری های جدید متاثر خواهند شد.

What-is-ethereum-EVM

فناوری و زیرساخت های مورد استفاده در اتریوم به طور عمده از بیت کوین اتخاذ شده است اما به گونه ای است که می تواند بسیاری از برنامه ها را توسعه داده و مانند شبکه های اجتماعی موجود در اختیار کاربران قرار دهد.

در بلاک چین اتریوم یک کپی از بلاک چین مورد استفاده در این شبکه در هر کامپیوتری که به آن وصل است ذخیره شده است. برای همین هیچ مرکز یا واسطه ای در این شبکه کنترل داده ها را در دسترس نمی تواند داشته باشد.

اگر از بالا نگاه کنیم می توانیم ببینیم که شبکه اتریوم از چند بخش اصلی تشکیل شده است:

 • قرارداد هوشمند (smart contract) یکی از بخش های اصلی شبکه است که مشخص می کند در چه زمانی امکان تبادل داده و یا پول وجود دارد.
 • ماشین مجازی اتریوم یا EVM نیز یکی از بخش های شبکه اتریوم است که بر شبکه ارز دیجیتال حکمرانی می کند. ماشین مجازی اتریوم این اطمینان را می دهد که قراردادهای هوشمند به درستی اجرا می شوند و تبادلات به درستی انجام خواهد شد.
 • بلاک چین اتریوم بخشی از شبکه است که کل تاریخچه اتریوم در آن ذخیره می شود. برای همین هر مبادله و هر قرارداد هوشمندی که در شبکه استفاده شده است در بلاکچین آن ذخیره است.

توسعه دهندگان اتریوم در حال برنامه ریزی برای تغییرات اساسی در شبکه بلاک‌چین آن هستند. برای همین در سال‌های آینده تغییراتی در این شبکه به وجود خواهد آمد.

ارز دیجیتال اتریوم ۲ که بنا بر برنامه ریزی ها در دسامبر ۲۰۲۰ راه اندازی شد، اتریوم موجود را ارتقا خواهد داد و مشخص خواهد کرد که مکانیزم فعلی اثبات کار (Proof of work POW) که ستون فقرات شبکه اتریوم فعلی است با چه تغییراتی مواجه خواهد شد.

 

قرارداد هوشمند اتریوم

قراردادهای هوشمند اتریوم

اجازه بدهید تا با قرارداد های هوشمند شبکه اتریوم بحث خود را ادامه بدهیم. قرارداد هوشمند امکان تبادل داده را با بررسی شرایط خواهد داد و نیاز به یک طرف سوم در مبادلات ارز دیجیتال اتر را برطرف خواهد کرد.

البته این بخشی از سازوکار هر ارز دیجیتال دیگر است. به عنوان مثال ارز دیجیتال بیت کوین امکان تبادل مستقیم بین علی و آرش را خواهد داد و در شبکه بیت کوین برای این کار نیاز به طرف سوم مانند بانک یا هر موسسه مالی دیگر برای انتقال وجه بین این دو نفر نیست.

اما هدف اتریوم این است که علاوه بر این قابلیت، که در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین نیز وجود دارد، قابلیت های بلاک چین خود را بسیار بیشتر کند.

برای مثال می توان از این شبکه برای دادن وام به صورت هوشمند بهره برد. برای همین قابلیت شبکه اتریوم بسیار بیشتر از بیت کوین از این لحاظ خواهد بود.

زیرا که با قرارداد هوشمند امکان دادن وام علاوه بر تبادلات مالی بین دو طرف را وجود خواهد داشت یا این که می توان کارهای بسیار دیگری را با قراردادهای هوشمند که بین طرف های حاضر در مبادلات اجرا می شود انجام دهد.

برای مثال در زمان گرفتن وام، طرف وام گیرنده در صورتی که وام قبلی خود را پس نداده باشد، قرارداد هوشمند به او اجازه گرفتن وام جدید را نخواهد داد. یا این که در شرایط دیگر ممکن است که قرارداد هوشمند به طور اتوماتیک سایر فرایندها را در مبادلات داده و یا تبادلات مالی کنترل کند.

 

بلاک چین اتریوم

ethereum-blockchain

ما در بخش قبل به قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم اشاره کردیم. اما بلاکچین اتریوم در این میان چه وظیفه ای دارد؟ بلاکچین اتریوم جایی است که تاریخچه تبادلات این شبکه در آن ذخیره می شود. ساختار شبکه بلاک چین اتریوم بسیار شبیه به ساختار بلاک چین بیت کوین است و تفاوت عمده آن ها در قراردادهای هوشمند است که در بخش قبل به آن ها اشاره شد.

صدها کاربر در سرتاسر دنیا یک کپی از شبکه بلاک چین اتریوم را در سیستم خود دارند که باعث می شود ما شبکه ارز دیجیتال اتریوم را یک شبکه غیرمتمرکز بدانیم.

هر یک از این کاربران با نام “نود” (node) یا گره شناخته می شوند و هر زمان که یکی از قراردادهای هوشمند اتریوم مورد استفاده قرار می گیرد، شبکه ای از هزاران کامپیوتر این قرارداد را ارزیابی می کنند تا مطمئن شوند که اجرای آن بر طبق قوانین باشد.

بر خلاف شبکه بیت کوین می توان دید که شبکه ارز دیجیتال اتریوم چیزی بیش از جزئیات تبادلات مالی را در خود ذخیره می نماید. به دلیل این که اتریوم نیاز دارد تا پیگیر وضع تمام برنامه های در حال اجرا در شبکه خود باشد. همه کدها و همه تغییرات باید در این نودها ذخیره شوند.

در ادامه خلاصه ای از آن چه در هر نود نگهداری می شود آورده شده است:

 • حساب کاربری یا اکانت: که هر کاربر میتواند یکی داشته باشد که نشان دهنده مقدار اتر در حساب او است.
 • کد قرارداد هوشمند: کد قرارداد هوشمند اتریوم که مشخص می کند قوانین تبادلات مالی چگونه است و نیازمندی های خارج کردن دارایی ها از حالت قفل و ارسال آن ها را در خود دارد.
 • وضعیت قرارداد هوشمند: وضعیت هر قرارداد نیز در همه گره ها ذخیره شده است.

 

ماشین مجازی اتریوم EVM

هر نود اتریوم علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، دارای یک ماشین مجازی هوشمند (EVM) است که مسئول اجرای قراردادها است. همه نودها نیز با استفاده از ماشین مجازی هوشمند به طور منظم با هم کار می کنند.

توسعه دهندگان این قراردادها ابتدا یک زبان برنامه نویسی قابل خواندن توسط انسان را می نویسند که توسط کامپیوتر قابل خواندن نیست. این کدها باید به بایت کد یا کد دودویی تبدیل شوند که زبانی است که کامپیوتر توان فهم آن را دارد. ماشین مجازی مسئول این کار است.

 

مبادلات ارز دیجیتال اتریوم و اتر

مبادلات اتریوم

اتر همان طور که می دانید ارز دیجیتال اختصاصی شبکه اتریوم است. به دلیل این که در شبکه اتریوم تقریبا برای انجام هر کاری نیاز به اتر خواهید داشت، از اتر با نام گس (gas) در شبکه بلاک چین اتریوم یاد می شود.

آگاهی از نحوه مبادله ارز دیجیتال اتریوم یا اتر برای استفاده از این شبکه مهم است. زیرا که برای استفاده از مزایای قراردادهای هوشمند شما باید پول داشته باشید که این پول برای استفاده از امکانات موجود در شبکه اتریوم, باید با استفاده از اتر خریداری شده و پرداخت شود.

از اتر برای فراخوانی قراردادهای هوشمند استفاده می شود. برای مثال مشابه حالتی که شما برنامه هایی مانند توییتر را برای ارسال پست های جدید در سیستم خود باز می کنید، باید برای باز کردن برنامه های موجود در شبکه اتریوم از اتر برای فراخوانی آن ها استفاده نمایید.

اتریوم از حساب های کاربری یا اکانت برای ذخیره و نگهداری از اترهای کاربران استفاده می کند که شبیه حساب کاربری در بانک است.

دو نوع اکانت یا حساب کاربری در شبکه اتریوم وجود دارد:

 • حساب کاربری خارجی یا EAO : این حساب کاربری توسط کاربران عادی برای ارسال و دریافت یا نگهداری از اتر استفاده می شود.
 • اکانت های قرارداد (Contract accounts): این حساب کاربری به طور جداگانه ایجاد می شود و قراردادهای هوشمند را در خود دارد.

با این حساب ها می توان اقدام به استفاده از برنامه های موجود در شبکه اتریوم با پرداخت پول نمود. اما میزان پول مورد نیاز برای پرداخت چقدر است؟ به عنوان مثال برای استفاده از یک شبکه اجتماعی مانند تلگرام و استفاده از آن در شبکه چه هزینه ای باید پرداخت نمود؟

همان طور که گفتیم استفاده از قراردادهای هوشمند که در برنامه های مالی و اجتماعی استفاده می شوند رایگان نیست و برای این کار به اتر نیاز دارید. اما میزان اتر مورد نیاز یکسان نیست و با توجه به حجم محاسبات و پیچیدگی قراردادها میزان اتر قابل پرداخت افزایش می یابد.

 

اثبات کار اتریوم (POW)

شاید به خاطر دارید که هر نود در شبکه اتریوم یک کپی از بلاک چین آن را در خود دارد. هر وقت که یک کاربر، کار خاصی را در شبکه انجام می‌دهد، همه نودها در شبکه نیاز دارند تا با هم به توافق برسند، و پس از آن اجازه تغییرات لازم را بدهند.

الگوریتم اثبات کار که برای اولین بار توسط بیت کوین استفاده شد، همان چیزی است که نودها را در شبکه در این مواقع همگام میکند تا بتوانند به توافق برسند.

pow-vs-pos

ماینرها در واقع فعالان این شبکه هستند که از رخداد رفتارهای ناهنجار و خلاف قانون در شبکه ارز دیجیتال اتریوم جلوگیری می کنند. برای مثال آن ها اطمینان حاصل می کنند که هیچ کس بیش از یک بار برای استفاده از بازی ها یا برنامه های موجود در شبکه پول پرداخت نمی کند.

در شبکه بیت کوین ماینرها هزاران دلار پول برای خرید تجهیزات صرف می کنند تا موفق شوند بیت گوین به عنوان پاداش دریافت کنند.

در بیت کوین این ماینرها هستند که انتقال بیت کوین را از یک نفر به نفر دیگر تایید می کنند. در شبکه اتریوم نیز ماشین مجازی مسئول اجرای قراردادها است که در ابتدای راه اندازی شبکه توسعه دهنده هایی مانند “گاوین وود” آن را برنامه ریزی کرده اند

اما بیت کوین و اتریوم در این جا یک تفاوت دارند. زیرا که شبکه اتریوم ممکن است که در آینده برای مدت زیادی از الگویتم اثبات کار استفاده نکند.

قرار است که شبکه اتریوم بزودی از الگوریتم اثبات سهام (POS) استفاده کند که به این معنی است که الگوریتم مورد استفاده در شبکه فعلی تغییر خواهد کرد. هدف از این کار مصرف کمتر انرژی و ایمنی شبکه است.

البته این الگوریتم بحث هایی را برانگیخته است که باید دید در آینده نزدیک با راه اندازی شبکه اتریوم ۲ چه اتفاقات و تغییراتی در شبکه به وجود خواهد آمد.

 

بنیانگذاران ارز دیجیتال اتریوم

ویتالیک بوترین
تصویر ویتالیک بوترین

ارز دیجیتال اتریوم برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی توسط ویتالیک بوترین (vitalik butterin) و افراد سرشناس دیگری مانند گاوین وود (gavin wood) پایه گذاری شد.

در حالی که بیت کوین برای متحول کردن نظام بانکی و تغییر نحوه انجام مبادلات مالی ابداع شد. پدید آورندگان ارز دیجیتال اتریوم قصد استفاده از همین فناوری را به منظور تغییر ساختاری اینترنت داشتند. هدف آن ها از این کار حذف طرف سوم در تبادلات داده در اینترنت به منظور ایمن کردن هر چه بیشتر آن است.

می دانید که در دنیای مجازی سرورهایی هستند که اطلاعات و داده های شخصی افراد و هم چنین داده های مربوط به دارایی های آن ها را در خود ذخیره می کنند.

ارز دیجیتال اتریوم قصد دارد این سرورها را در فرایند تبادلات مالی و تبادل داده بر بستر اینترنت حذف نماید. برای دست یافتن به این هدف لازم بود که شبکه بلاک چین اختصاصی ارز دیجیتال اتریوم به طور غیرمتمرکز پیاده سازی میشد. این پلتفرم در نهایت در سال ۲۰۱۵ میلادی راه اندازی شد و ایده ایجاد شبکه بلاکچین غیر متمرکز اتریوم را که دو سال پیش از آن مطرح شده بود به واقعیت تبدیل کرد.

 

ارز دیجیتال اتریوم و اینترنت غیرمتمرکز

قبل از این که بخواهید ارز دیجیتال اتریوم را بشناسید لازم است که کمی بیشتر با فضای مجازی و واسطه های حاضر در شبکه جهانی اینترنت آن آشنا شوید.

امروزه سرورها و افرادی که در اینترنت به عنوان واسط بین افراد در زمان تبادلات داده هایی مانند ارسال و دریافت عکس، انواع فایل و حتی تبادلات مالی ارائه سرویس می کنند، می توانند بسیاری از اطلاعات شخصی و حتی همه اطلاعات مربوط به افراد را در کامپیوترهای خود ذخیره کنند.

برای مثال می توان سرویس اجتماعی ایمیل گوگل جیمیل را مثال زد که بین افراد در دنیای مجازی مانند پلی بین کاربران قرار گرفته و داده های آن ها را بر بستر اینترنت رد و بدل می کند. گوگل به دلیل این که تعداد بسیار زیادی (میلیاردها نفر) از مردم دنیا دارای یک حساب کاربری مخصوص به خود در اکانت جیمیل هستند می تواند اطلاعات مربوط به آن ها را گردآوری کند.

این بدان معنا است که گوگل به عنوان طرف سوم بین شما و دوستانتان قرار گرفته است و شما نمی توانید به طور کامل مطمئن باشید که این وبسایت از داده های شما در برابر هک شدن در هر زمانی به خوبی محافظت می کند.

اگر چه نسبتا می توان جیمیل را یک سرویس اجتماعی و پیام رسان امن دانست. اما مثال های بسیار زیادی می توان زد که در آن ها سرویس های اجتماعی دیگر مانند فیسبوک یا یوتیوب یا سرویس های اجتماعی منطقه ای متهم به سوء استفاده از اطلاعات کاربران خود شده اند.

شبکه ارز دیجیتال اتریوم که یک شبکه بلاکچین است هدف خود را تغییر این ساختار در اینترنت قرار داده است. ارز دیجیتال اتریوم قصد دارد این کار را با استفاده از قراردادهای هوشمند برای کاربران انجام دهد. این قرارداد ها همانطور که از نامشان پیداست هوشمند هستند و می توانند به طور خودکار و بدون نیاز به طرف سوم به برقراری ارتباط بین کاربران در شبکه های مبتنی بر بلاکچین کمک کنند.

 

کیف پول‌های اتریوم

کیف پول اتریوم

قبل از این که شما بخواهید ارز دیجیتال شبکه اتریوم یعنی اتر را خریداری کنید، باید جایی برای نگهداری از آن داشته باشید. ولت (wallet) در اصل کلمه ای انگلیسی می باشد که به معنای کیف پول است و در واقع همان جایی است که شما از ارز دیجیتال اتریوم نگه داری خواهید کرد.

این کاملا شبیه دنیای واقعی است که شما نیاز به حساب بانکی یا کیف پول برای ذخیره پول های خود دارید. تفاوت ولت یا کیف پول دیجیتال با کیف پول معمولی در ماهیت آن ها است.

بیشتر کیف پول های دیجیتال بر روی لپ تاپ و یا گوشی هوشمند در دسترس هستند و می توانید مانند برنامه هایی که روی سیستم خود نصب می کنید، ولت ها را نیز دانلود و پس از نصب از آن ها استفاده کنید.

کیف پول‌ها تنها برای نگه داری از ارز دیجیتال اتریوم نیستند و می توان از آن ها برای ذخیره انواع دیگر ارز دیجیتال مانند بیت کوین و لایت کوین نیز استفاده کرد.

به طور معمول کیف پول دیجیتال دارای یک کلید محرمانه و خصوصی است که امکان دسترسی شما را به دارایی های دیجیتال ذخیره شده در خود می دهد. تنها کسانی می توانند از کیف پول استفاده کنند که کلید محرمانه را در اختیار داشته باشند.

باید بدانید که کیف پول های دیجیتال چند نوع هستند. در زیر لیستی از انواع کیف پول دیجیتال که می توانند برای ذخیره اتر استفاده شوند آورده شده اند:

 • کیف پول دسکتاپ (desktop wallet)
 • کیف پول موبایل (mobile wallet)
 • کیف پول سخت افزاری (hardware wallet)
 • کیف پول کاغذی (wallet papers)

توجه داشته باشید که دو نوع اول این کیف پول‌ها، یعنی کیف پول دسکتاپ و گوشی هوشمند را جزو کیف پول‌های نرم افزاری (software wallets) دسته بندی می کنند.

کیف پول آخر که با نام کیف پول کاغذی از آن نام بردیم در واقع برای ذخیره ارز دیجیتال نیست. بلکه تکه ای کاغذ است که شما رمز دسترسی و اطلاعات محرمانه که برای استفاده از کیف پول دیجیتال لازم است را یادداشت می کنید تا در صورتی که آن ها را فراموش کردید راهی برای ورود دوباره به کیف پول و دسترسی به دارایی های خود پیدا کنید.

 

کیف پول موبایل و دسکتاپ

کیف پول‌های دسکتاپ بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ اجرا می شوند. این در حالی است که تعدادی از کیف پول‌ها پرتابل هستند و می توانند علاوه بر لپ تاپ بر روی گوشی تلفن همراه شما نیز استفاده شوند. تعدادی از ولت ها نیز منحصر به موبایل هستند.

کیف پول‌های موبایل و دسکتاپ بسیار متنوع هستند و برای همین می توانید انواع کیف پول موبایل و دسکتاپ را در دنیای مجازی پیدا کنید. این ولت ها که با نام کیف پول نرم افزاری شناخته می شوند از نظر بسیاری, ایمنی لازم را برای استفاده ندارند. زیرا که برای استفاده از آن ها نیاز به اتصال به اینترنت است.

برای همین توصیه می کنند که از کیف پول نرم افزاری یعنی همان ولت دسکتاپ و موبایل تنها برای ذخیره مقدار کمی پول استفاده کنید. برای نگه داری از جچم بالایی از ارز دیجیتال بهتر است که از کیف پول‌های سخت افزاری استفاده نمایید که در بخش بعد در مورد آن ها توضیح خواهیم داد.

 

کیف پول سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری ابزاری هستند که اغلب به کوچکی انگشت شصت هستند. این کیف پول ها امنیت بیشتری دارند و برای این که امنیت بیشتری برای کاربران داشته باشند بدون اتصال به اینترنت کار می کنند. برای همین شما می توانید در مبادلات خود, اتر را بدون این که انلاین باشید تبادل کنید.

دلیل امنیت بیشتر کیف پول سخت افزاری به دلیل عدم امکان هک کردن یا سخت بودن هک آن است. برای همین در صورتی که حجم بالایی از اتر دارید بهتر است یک کیف پول سخت افزاری را برای ذخیره آن انتخاب کنید.

دو کیف پول سخت افزاری محبوب که می توانند برای ذخیره اتر توسط کاربران شبکه ارز دیجیتال اتریوم استفاده شوند، کیف پول ترزور (trezor) و لجر نانو اس (Ledger) هستند که به دلیل امنیت بالای خود برای ذخیره اتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

کیف پول کاغذی

یک والت دیگر که خیلی جالب است والت کاغذی است. که شما کلید خصوصی خود را بر روی آن می نویسید و در جایی امن در گاوصندوق قرار می دهید. تا در صورتی که کلید محرمانه خود را فراموش کردید بتوانید با استفاده از آن وارد حساب کاربری خود شوید.

 

چگونه می توان اتر خرید؟

خرید اتریوم

اگر در مورد کیف پول دیجیتال مناسب برای ذخیره کردن ارز دیجیتال اتریوم تصمیم گرفته اید. دیگر نوبت به خرید اتر رسیده است. اما به نظر شما آسان ترین راه برای خرید اتر کدام است؟

چند روش برای خرید اتر وجود دارد که عبارتند از:

 • خرید از یک صرافی متمرکز centralized exchange
 • یک دستگاه “ای تی ام” سازگار با اتریوم compatible ATM
 • خرید از طریق سامانه هایی که کاربران را به طور مستقیم به هم وصل می کنند یا Peer to peer transaction

 

یافتن یک صرافی آنلاین برای خرید اتریوم

به طور معمول خرید اتر از یک صرافی آنلاین ساده ترین راه برای خرید این ارز دیجیتال است. صرافی های محبوبی مانند کوین بیس (coinbase) و صرافی کراکن (kraken) به کاربران این اجازه را می دهند که به طور مستقیم موفق به خرید اتر با پرداخت دلار یا بیت کوین شوند. اما بدلیل تحریم های بین المللی, شهروندان ایرانی نمیتوانند بطور مستقیم اقدام به خرید از طریق صرافی های بین المللی کنند.

ساده‌ترین روش, خرید از صرافی های ایرانی داخل کشور میباشد. برای اینکار کافیست عبارت “خرید اتریوم” را در گوگل جستجو کنید و پس از ثبت نام و احراز هویت اقدام به خرید اتریوم کنید و هزینه آن را با ریال بپردازید. درصورت موجود نبودن اتریوم میتوانید ابتدا تتر خریداری کنید و پس از انتقال به صرافی بایننس آن را تبدیل به اتریوم نمائید.

 

خرید مستقیم ارز دیجیتال اتر

عده ای از کاربران به حریم خصوصی خود بسیار اهمیت می دهند. برای همین هم دوست دارند ارز اتر را به طور مستقیم خریداری کنند. یک دلیل آن هم نیاز به احراز هویت در صرافی ها است که باعث می شود هویت آن ها آشکار شود. یا سختی یافتن ATM است که عملا خرید از ”ATM” ها را غیر ممکن می کند.

این کاربران ترجیح می دهند به جای استفاده از کوین بیس یا کراکن یا هر صرافی دیگری خودشان اقدام به خرید و فروش اتر با طرف مقابل که کاربر دیگری است بنمایند.  برای همین برای خرید و فروش اتر, خریدار و فروشنده به طور مستقیم با هم ملاقات می کنند.

البته در این روش امکان کلاهبرداری زیاد است. برای حل این مشکل سایت هایی به وجود امده اند که مانند سایت Localcryptos کاربران را به هم وصل می کنند.

 

نحوه استخراج اتریوم

ماینینگ اتریوم

ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد علاقه مند به استخراج ارز دیجیتال اتریوم باشید. اما برای این که بتوانید ارز دیجیتال اتریوم را استخراج کنید باید کامپیوترهایی داشته باشید که عملیات محاسباتی مورد نیاز را برای شما انجام دهند. در نتیجه این عملیات توکن های جدید در شبکه بلاکچین اتریوم به شما تعلق خواهد گرفت.

البته برای استخراج اتریوم نیاز به انرژی الکتریکی نیز می باشد که توسط تجهیزات مورد استفاده توسط ماینرها مصرف میشود. برای همین اگر قصد فعالیت در ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال را داشته باشید، باید هزینه برق مصرفی و تجهیزات خریداری شده را برای استخراج اتریوم در نظر داشته باشید.

ماینینگ مانند یک چسب است که بسیاری از ماینرها را در زمان ارزهای دیجیتال را به هم وصل می کند. ارز دیجیتال اتریوم نیز به همین صورت است و برای استخراج آن باید همه نودها در شبکه به هم وصل باشند.

در این فرایند ماینرها در ازای تلاش خود برای ایمنی بیشتر شبکه اتریوم و فراهم نمودن بستر لازم برای گسترش شبکه اتریوم پاداش دریافت خواهند کرد که این پاداش به شکل توکن خواهد بود.

ماینرها از کامپیوتر خود به عنوان یک ابزار برای حل معماهای رمزنگاری استفاده می کنند و راه را برای دریافت جایزه خود باز می نمایند. هر چه توان بیشتری مصرف کنند پاداش بیشتری برای کار خود دریافت خواهند نمود.

هر چه افراد بیشتری روی این شبکه برای استخراج اتریوم سرمایه گذاری کنند هزینه این محاسبات بیشتر شده و پیچیده تر خواهند شد. ماینرهایی که از کامپیوترهای مناسب تر استفاده کنند در این مواقع پاداش بیشتری نیز خواهند داشت.

در هر صورت اگر شما قصد استخراج اتریوم را داشته باشید باید سخت افزار و نرم افزار مناسب برای ان را پیدا کنید.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

 

انتخاب سخت افزار استخراج اتریوم

برای شروع کار, شما نیاز به سخت افزار کامپیوتری خاص دارید که به استخراج اتریوم اختصاص یابد. به طور کلی سه نوع سخت افزار برای استخراج اتریوم وجود دارد:

 • پردارنده ها یا سی پی یو CPU
 • پردازنده های گرافیکی یا کارت گرافیکی GPU
 • ای سیک (ASIC) که حتی از کارت های گرافیک سریع تر و قدرتمندتر هستند.

دو گزینه آخر در لیست بالا یعنی کارت گرافیک و “ای سیک” (ASIC) نسبت به CPU بهتر هستند و هش ریت بیشتری دارند. برای همین بهتر می توانند پاسخ معماها را تخمین بزنند. با توجه به پیچیده شدن محاسبات در شبکه اتریوم، در حال حاضر تنها این دو گزینه هستند که برای استفاده به منظور استخراج اتریوم مناسب هستند. زیرا که سی پی یو توان لازم را برای این کار ندارد.

نصب یک کارت گرافیک در مواردی کار بسیار پیچیده ای است و باید نکات دیگری را هم در نظر گرفت. برای مثال باید حساب کرد که چه میزان هش توسط آن می تواند محاسبه شود. توان مصرفی و هزینه خرید این کارت نیز باید در نظر گرفته شود.

برای همین ممکن است برای افزایش هش ریت و بهبود سرعت استخراج اتریوم بخواهید از ریگ ماینینگ یا استخراج که متشکل از چند کارت گرافیک است استفاده کنید. برای این کار نیاز به زمانی در حدود یک هفته خواهد داشت تا این کارت های گرافیک را برای شروع استخراج اتریوم آماده کنید.

اگر می خواهید به طور دقیق از مزایای هر سخت افزار اگاهی پیدا کنید، در فضای مجازی محاسبه گرهایی هستند که امکان محاسبه میزان هش تولیدی را با پیکربندی های مختلف خواهند داد و می توانید برای دید بهتر در این زمینه از آن ها استفاده کنید.

 

نرم افزار استخراج اتریوم

پس از انتخاب سخت افزار مناسب باید به فکر انتخاب نرم افزار مناسب برای استخراج هر چه بیشتر ارز دیجیتال اتریوم باشید. یک ماینر نیاز به کلاینت اتریوم دارد تا بتواند به صورت نرم افزاری به دنیای بزرگ تر اتریوم متصل شود. البته داشتن یک اتصال اینترنت نیز برای این کار ضروری است.

برنامه نویس هایی که با خط فرمان یا command line آشنایی دارند می توانند از Geth استفاده کنند. این نرم افزاری است که در نودهای اتریوم اجرا می شود و به شکل نوشتاری یا اسکریپت است.

کلاینت های نرم افزاری دیگر مانند پاریتی (parity) و اپن اتریوم (openethereum) نیز قابل انتخاب هستند. با نصب هر یک از این نرم افزارها شما قادر خواهید بود به شبکه ارز دیجیتال اتریوم وصل شوید. در واقع این کلاینت ها رابطی هستند که از قرارداد هوشمند اتریوم استفاده می کنند تا داده ها را ارسال کنند.

 

با اتریوم چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

فرض کنید که با توجه به یکی از روش هایی که در بخش قبل به آن ها اشاره شد شما موفق به خرید اتر و ذخیره آن در کیف پول دیجیتال خود شدید. حال چه کارهایی می توانید با ارز دیجیتال اتر بکنید؟

همین که شما اتر را خریداری کردید امکان استفاده از آن برای سوخت رسانی اپلیکیشن های غیرمتمرکز را خواهید داشت. این برنامه ها به طور خلاصه با نام dapps شناخته می شوند که مخفف اپلیکیشن غیرمتمرکز (Decantralized apps) است.

یک اپلیکیشن غیرمتمرکز بر روی قراردادهای هوشمند در شبکه ارز دیجیتال اتریوم بنا نهاده می شود. برای همین هیچ طرف سوم و یا سرور خاصی در این بین نیست که فعالیت های اپ ها را تحت نظر داشته باشد.

مثال هایی از اپلیکشن های غیرمتمرکز در زیر برای شما آورده شده اند:

کریپتوکیتیز (Cryptokitties) مثل یک بازی نرم افزاری است که در آن شما به جمع اوری و پرورش گربه های دیجیتالی خواهید پرداخت. نواوری شبکه اتریوم در این بازی به گونه ای است که شما کنترل بیشتری روی دارایی های با ارزش دیجیتال خود دارید. برای مثال گربه های دیجیتالی قابل حذف نخواهند بود.

این بر خلاف بازی های دیگر است که در آن ها اشیای با ارزش تنها تا زمانی که شرکت تولید کننده بازی به فعالیت خود ادامه می دهد، امکان استفاده از این دارایی ها برای کاربران وجود دارد.

دیفای (DeFi) که به معنی تجارت غیرمتمرکز (decentralized finance) است عبارتی است که به آرایه ای از اپلیکیشن های مالی گفته می شود که بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده اند.

State of dapps به شما این امکان را می دهد تا لیستی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی را که در اتریوم وجود دارند ببینید. تعداد این اپلیکیشن های غیرمتمرکز حدود ۳ هزار عدد است.

باید بدانید که تعدادی از اپلیکیشن‌های اتریوم دارای توکن اختصاصی خود هستند که از اتر گرفته شده است. برای این که از این برنامه ها استفاده کنید باید اتر داشته باشید تا بتوانید در ازای آن توکن مورد نیاز برای مشارکت یا استفاده از آپ مربوطه را دریافت کنید.

 

اتریوم ۲ چگونه سازوکار اتریوم را تغییر می دهد؟

اتریوم 2

وقتی که شبکه اتریوم ۲ به طور کامل اجرا شد، این شبکه نحوه کار اتریوم را دستخوش تغییر خواهد کرد. در حال حاضر یک محدودیت موجود در شبکه ارز دیجیتال اتریوم این است که تعداد زیادی کاربر را در یک زمان پشتیبانی نمی کند. این محدودیت را بسیاری از انواع دیگر ارزهای دیجیتال نیز دارند.

باید منتظر ماند و دید که آیا اتریوم ۲ می تواند این مانع را برطرف کند. اگر این مانع برطرف شود، برنامه ها و اپ هایی که در شبکه هستند می توانند تعداد بیشتری کاربر را ساپورت کنند و مقیاس پذیری در شبکه بیشتر خواهد شد که راه را برای تبدیل شدن برنامه‌های در حال اجرا بر بستر این شبکه ها به برنامه های فراگیری شبیه اینستاگرام و یوتیوب با تلگرام باز خواهد کرد.

چرا میزان اتر مورد نیاز برای پرداخت در شبکه برای استفاده از قراردادهای هوشمند اخیرا بالا رفته است؟

هر چه افراد بیشتری به طور هم زمان از پلتفرم اتریوم استفاده کنند، هزینه ای که باید پرداخت کنند بیشتر می شود. زیرا که تنها چند هزار نود اتریوم وجود دارد و هر یک از آن ها در حال اجرای کد مشابهی است.

اما سوال این است که آیا هزینه محاسبات این نودها در حال حاضر بیش از حد معمول نیست؟

درست است. هزینه محاسبات نودها کمی زیاد است و توسعه دهندگان در حال تلاش برای ارزان کردن آن هستند.

کجا می توانم در مورد سازوکار اتریوم بیشتر بیاموزم؟

ما تنها کمی از پیچیدگی های شبکه اتریوم را برای شما بیان کردیم. این در حالی است که بسیاری به دنبال پی بردن به پیچیدگی های شبکه های بلاک چین و تفاوت یا شباهت های ان ها هستند.

اگر می خواهید در مورد بلاک چین بیت کوین یا اتریوم بیشتر بدانید می توانید وایت پیپرهای ارز دیجیتال اتریوم و یا بیت کوین را که به طور مفصل در مورد بلاک چین ها و قراردادهای هوشمند موردا ستفاده در این فناوری ها توضیح داده اند ببینید.

هم چنین اگر می خواهید به طور روزانه از اخبار اتریوم آگاه شوید، می توانید اخبار اتریوم را در ارزمارکت ببینید. که علاوه بر اخبار ارز دیجیتال اتریوم اخبار پیشرفت های صورت گرفته در شبکه اتریوم ۲ را نیز برای شما به روز خواهد کرد.

 

سوالات متداولی که در مورد اتریوم پرسیده می شود:

 

آیا اتریوم با بیت کوین تفاوت دارد؟

ارز دیجیتال اتریوم ایده اصلی خود را از شبکه بلاک چین بیت کوین گرفته است. اتریوم و بیت کوین هر دو نوعی ارز دیجیتال هستند و از فناوری یکسانی استفاده می کنند.

اما بیت کوین بیشتر برای ذخیره دارایی افراد استفاده می شود. این در حالی است که اتریوم تمرکز خود را بر غیرمتمرکز کردن اپلیکیشن ها و سرویس های اینترنتی قرار داده است. به خصوص شبکه اتریوم قصد دارد شبکه های اجتماعی را مبتنی بر فناوری بلاک چین کند تا بدون دخالت طرف سوم امکان تبادل داده یا تبادلات مالی وجود داشته باشد.

 

چرا اتریوم را با نام کامپیوتر جهانی می شناسند؟

بسیاری از طرفداران اتریوم آن را به عنوان یک کامپیوتر جهانی (world computer) می شناسند. زیرا که با پیاده سازی شبکه اینترنت غیرمتمرکز تمام اینترنت را به یک کامپیوتر جهانی پیوسته تبدیل خواهد کرد.

با اتریوم، همه سرورهای متمرکزی که در دنیا وجود دارند تبدیل به هزاران نود می شوند که به طور دلخواه به این شبکه متصل می شوند. برای همین در واقع اینترنت امروزی با اتریوم تبدیل به یک کامپیوتر جهانی تبدیل خواهد شد. بسیاری امید دارند که روزی همه افراد در دنیا قادر به استفاده از آن باشند.

 

برنامه های اتریوم چگونه کار می کنند؟

برای استفاده از برنامه های اتریوم شما می توانید در اپ استور (app store) بگردید تا هر اپلیکیشنی را که نیاز دارید پیدا کنید. این آب ها می توانند برای بانکداری، ارسال پیام، بدنسازی و یا هر گونه خدمات دیگر باشند.

اگر چه این آپ ها در اتریوم وجود خواهند داشت، اما سازوکار آن ها با اپلیکیشن هایی که در حال حاضر در اپ استور و گوگل پلی وجود دارد متفاوت خواهد بود. در واقع کاربران برای این که از این اپلیکیشن ها استفاده کنند باید ارز دیجیتال اختصاصی شبکه اتریوم یعنی اتر را برای پرداخت داشته باشند.

 

قدم های بعدی اتریوم چیست؟

حال که با شبکه ارز دیجیتال اتریوم آشنا شدید، باید بدانید که در حال حاضر این شبکه مقیاس پذیری (scalability) لازم برای تبدیل شدن به یک کامپیوتر جهانی را ندارد. برای همین شکافی بین ایده ایجاد شبکه جهانی اینترنت با استفاده از اتریوم و واقعیت این شبکه وجود دارد.

ارز دیجیتال اتریوم ۲ که در دسامبر ۲۰۲۰ راه اندازی شد هدف خود را حل این مشکل تعیین کرده است. باید دید که آیا در آینده نزدیک ارز دیجیتال اتریوم ۲ خواهد توانست این ایده را در دنیای مجازی به واقعیت تبدیل کند یا خیر.

 

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید