اخبار

کمیسیون بورس آمریکا دو محصول سرمایه گذاری بیت کوین را تعلیق کرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا دستور توقف معامله دو مورد از محصولات یک خدمات رسان XBT را صادر کرده است. بنا بر دستور این سازمان ارائه اسناد قابل معامله در بورس (”Bitcoin Tracker One (“CXBTF و (”Ether Tracker One (“CETHF توسط شرکت سوئدی AB متوقف خواهد شد.

اغلب از Bitcoin Tracker One با نام «جایگزینِ نرم‌تر ETF» یا صندوق قابل معامله در بورس برای بیت کوین یاد می‌شود. این جایگزین از می ۲۰۱۵ و فقط با یورو یا کرون سوئد در دسترس قرار گرفت. اما بر اساس گزارش forklog در ماه گذشته، هم‌اکنون دسترسی به محصول (CXBTF) برای کسانی که در دلار سرمایه‌گذاری می‌کنند نیز آزاد شده است.

بااین‌حال، سازمان SEC روز یکشنبه ۹ سپتامبر در بیانیه‌ای دلیل صدور این دستور را فقدان اطلاعات بروز، سازگار و دقیق که منجر به سردرگمی شرکت‌کنندگان بازار می‌شود اعلام کرده است.

در بیانیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا آمده است:

بنا بر بند (K) ماده‌ی ۱۲ قانون معاملات ارزی و سهامی ۱۹۳۴ کلیه معاملات اسناد قابل معامله در بورس CXBTF و CETHF حداقل از تاریخ ۹/۹/۲۰۱۸ – ساعت ۳۰ :۵ بعدازظهر الی ۹/۲۰/۲۰۱۸ – ۱۱:۵۹ بعدازظهر موقتاً به حالت تعویق در خواهد آمد.

 

2018 09 10 11 26 59 300x294 - کمیسیون بورس آمریکا دو محصول سرمایه گذاری بیت کوین را تعلیق کرد

بیانیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا با توجه به اینکه هر دو سند CXBTF و CETHF در لیست معاملاتی نزدک واقع در استکهلم فهرست شده بودند اما اخیراً در دادوستدهای فرا بورس OTC Link (که توسط گروه بازارهای OTC اداره می‌شود) نیز مورد استفاده قرار گرفته اند، در بیانیه مذکور عنوان کرده است:

مطابق با نظر مسئولین در سازمان SEC، در راستای حفظ منافع عمومی و حمایت از سرمایه‌گذاران، تعلیق معامله ابزارهای مذکور در شرکت AB ضرورت دارد.

در ادامه این بیانیه بیشتر در مورد دلیل تعلیق معامله دو محصول نامبرده توضیح داده شده است:

اطلاعاتی که در مورد درخواست و عرضه این محصول‌های مالی در آمریکا و برخی از پلتفرم‌های معاملاتی ارائه می‌شد، آن‌ها را با عنوان صندوق قابل معامله در بورس یا ETF شرح داده بود.

این نهاد ETFها را به عنوان شرکت‌های سرمایه‌گذاری ثبت‌شده‌ای تعریف می‌کند که به سرمایه‌گذاران راهی برای ذخیره پول خود در یک صندوق سرمایه‌گذاری در سهام، اوراق قرضه و یا سایر دارایی‌ها ارائه می‌کند. سرمایه‌گذاران در ازای ذخیره پول خود در این صندوق‌ها سود دریافت می‌کنند.

البته، در ادامه ذکر شده است که سایر منابع عمومی از این ابزارها به عنوان اسناد قابل معامله در بورس یاد کرده‌اند.

 

Forget Bitcoin ETF An ETN Already Allows US Investors To Invest In BTC 300x150 - کمیسیون بورس آمریکا دو محصول سرمایه گذاری بیت کوین را تعلیق کرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اظهار داشت:

اسناد قابل معامله در بورس ETN برخلاف صندوق‌های قابل معامله در بورس ETF تعهدات بدهی تضمین نشده‌ای هستند که مؤسسات مالی بر عهده دارند.

شرایط پرداخت ETN با عملکرد یک شاخص مرجع یا معیار مرتبط است و هدف سرمایه‌گذاری ETN را نشان می‌دهد.

همچنین در بیانیه سازمان SEC بر این موضوع تأکید شده است که گاه ETN و ETF با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند:

هر دو محصول ETN و ETF هم‌اکنون در بورس اوراق بهادار معامله و در طول روز خریدوفروش می‌شوند. اما این دو تفاوت چشم‌گیری با یکدیگر دارند.

شرکت سوئدی AB در توصیف این دو محصول آن‌ها را به اسناد پیوندی و غیر سهامی توصیف کرده است که در زمره محصولات تضمین اصل قرار نگرفته و شامل سود نمی‌شوند.

گابور گورباچ مدیر استراتژی دارایی‌های دیجیتال شرکت VanEck/MVIS در واکنش به اعلام اخیر SEC نوشته است:

من فکر می‌کردم در وضعیتی که پذیرش ETFها در آمریکا به دلایل مربوط به ساختار بازار با تأخیر مواجه شده است، یک محصول خارجی مدت‌ها در بازارهای سرمایه ایالات متحده بلاتکلیف می‌ماند. ازاین‌رو من معتقدم که قانون‌گذاران باید بگذارند محصولات به طور آزاد با همدیگر رقابت داشته باشند و افراد با انتخاب و اختیار خودشان در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

 

The SEC Charges Two Nevada Residents Selling Fraudulent Blockchain Stock 07 03 2018 300x150 - کمیسیون بورس آمریکا دو محصول سرمایه گذاری بیت کوین را تعلیق کرد

تصمیم اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در مورد صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد گرِی اِسکِیل (GBTC) که محصولات مرتبط با بیت کوین ارائه می‌دهد، صدق نمی‌کند. البته میزان نقد شوندگی در این صندوق نسبت به GBTC پایین‌تر و هزینه‌های آن از CXBTF بالاتر است.

گابور گورباچ در یکی از پست‌های توییتری خود نوشته است که علت این تفاوت را متوجه نمی‌شود.

(@ EricBalchunas به این نکته اشاره کرد) دلیل اینکه چرا محصولات GBTC تحت‌الشعاع قرار نگرفته‌اند را متوجه نمی‌شوم. اگر مقامات تنظیم‌کننده بازار را آزاد بگذارند، به سرمایه‌گذاران اجازه تصمیم‌گیری بدهند، ETF ها، ETNها، و صندوق‌های سرمایه‌گذاری محدود و … را بپذیرند، خیلی خوب می‌شود. بیت کوین در حال حاضر موردپذیرش گسترده سرمایه‌گذاران مختلفی قرار گرفته است.

از دیگر محصولات شرکت سوئدی نامبرده Bitcoin Tracker Euro و Ether Tracker Euro است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن