آرشیو

صرافی ارز دیجیتال

این روزها ارزهای دیجیتال جایگاه ویژه‌ای میان مردم پیداکرده‌اند و هرروزه بر محبوبیت آن‌ها افزوده می‌شود. شما برای معامله در بازار ارز دیجیتال و ذخیره ارزهای خود، به صرافی ارز دیجیتال نیاز دارید تا بتوانید پول ملی خود را به ارز دیجیتال و یا ارز دیجیتال را به پول ملی تبدیل کنید. برخی گمان می‌کنند نگه‌داری سرمایه در صرافی یعنی این‌که سرمایه شما کاملاً در اختیار صرافی قرار می‌گیرد و شما فقط در این صرافی اعتبار کسب می‌کنید؛ درواقع این باور اشتباه است.

در حقیقت قرار دادن ارزهای دیجیتال در صرافی ارز دیجیتال موجب سهولت روند فروش یا خرید ارزها می‌شود. معمولاً تریدرهای حرفه‌ای که همیشه در حال ترید هستند، بخشی از سرمایه در گردش خود را در یک صرافی معتبر نگهداری می‌کنند. برخی افرادی که آگاهی کاملی در حوزه‌ترید و ارزهای دیجیتال ندارد، سرمایه خود را به یک تریدر می‌سپارند تا به‌جای آن‌ها این فرایند را انجام دهد.

انواع صرافی ارز دیجیتال

با توجه به خدمات مختلفی که در صرافی‌ها ارائه می‌شود، صرافی ارز دیجیتال به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

۱. صرافی متمرکز

در این نوع صرافی، یک شخص خاص تمام معاملات متمرکز را کنترل و تائید می‌کند؛ به‌طورکلی تمام کسانی که در این صرافی‌ها مشغول به فعالیت هستند به همان یک شخص اعتماد می‌کنند. این نوع صرافی از ویژگی‌هایی برخوردار است که عبارت‌اند از:

 • استفاده آسان و راحت
 • قابل‌اعتماد بودن
 • حجم نقدینگی بالا
 • نیاز به احراز هویت و امنیت بسیار بالا
 • کنترل تمام معاملات و تراکنش‌ها
 • تنها ویژگی صرافی‌های متمرکز که باعث می‌شود عده‌ای در استفاده از آن مردد باشند، این است که در صورت هک شدن، دارایی شما از بین می‌رود.

۲. صرافی غیرمتمرکز

در مقابل صرافی ارز دیجیتال متمرکز، صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز نیز پدید آمده است. این صرافی‌ها را هیچ کارمند و ارگانی اداره نمی‌کند و هیچ شخص خاصی نیز بر روی تراکنش‌ها، خریدوفروش ارزهای دیجیتال تسلط ندارد. در صرافی غیرمتمرکز کاربر به‌صورت مستقیم با کاربر دیگر ارتباط برقرار می‌کند. برای مثال اگر شخصی می‌خواهد اقدام به خریدوفروش ریپل کند، آن را به‌حساب صرافی انتقال نمی‌دهد و مستقیم و بدون حضور واسطه به‌حساب طرف معامله خود انتقال می‌دهد.

exchang-crypto2

صرافی غیرمتمرکز از امنیت بیشتری برخوردار است و اگر کیف پول صرافی هک شود، شما دارایی خود را از دست نمی‌دهید. این صرافی ویژگی‌هایی را شامل می‌شود که عبارت‌اند از:

 • در بیشتر این صرافی‌ها نیاز به احراز هویت نیست.
 • به دلیل ارتباط مستقیم با کاربران و عدم وجود واسطه در خریدوفروش، کارمزدی پرداخت نمی‌شود.
 • در صرافی‌های غیرمتمرکز شما اطلاعات اضافه‌ای را به اشتراک نمی‌گذارید و مورد کنترل صرافی‌ها قرار نمی‌گیرید.
 • اغلب این صرافی‌ها رابط کاربری آسانی ندارند ازاین‌رو کاربرانی که تازه‌کار هستند، نمی‌توانند به‌آسانی در آن فعالیت کنند. اغلب تریدرهای حرفه‌ای از این صرافی‌ها استفاده می‌کنند.

 

ویژگی‌های صرافی ارز دیجیتال

برای این‌که بتوانید سرمایه خود را در صرافی ارز دیجیتال نگهداری کنید باید بتوانید یک صرافی ارز دیجیتال خوب پیدا کنید. ازجمله ویژگی‌های مهمی که یک صرافی باید داشته باشد عبارت‌اند از:

 1. امنیت: مهم‌ترین ویژگی یک صرافی خوب در حوزه ارز دیجیتال برخورداری از امنیت بالا است. شما سرمایه خود را در این صرافی‌ها نگهداری می‌کنید و باید اطمینان حاصل کنید که سرمایه شما در جای امنی قرار دارد.
 2. ثبات: ثبات یکی از ویژگی‌های یک صرافی خوب محسوب می‌شود است. صرافی که از ثبات برخوردار نباشد باعث تضعیف کار شما می‌شود.
 3. شهرت: مشهور بودن یک صرافی مساوی است با میزان اعتماد کاربران به آن صرافی. می‌توان این‌گونه گفت که هر چه کاربران یک صرافی بیشتر باشد یعنی آن صرافی از اعتبار بیشتری برخوردار است و توانسته رضایت کاربران خود را به دست آورد.
 4. پشتیبانی: یک صرافی ارز دیجیتال خوب باید دارای پشتیبانی باشد تا در زمان بروز مشکلات کاربران بتوانند از طریق آن‌ها مشکل خود را حل کنند. صرافی‌هایی که دارای پشتیبان هستند اطمینان خاطر بیشتری به کاربران خود می‌دهند.
 5. مبادله نظیر به نظیر: مبادله به روش P2P یا نظیر به نظیر یک بستر غیرمتمرکز برای انجام معاملات است که دو شخص به‌صورت مستقیم بدون حضور شخص سوم با یکدیگر معامله می‌کنند. اطلاعات این مبادلات از طریق نرم‌افزارهای از پیش برنامه‌ریزی‌شده، اداره و نگهداری می‌شوند که نیازی به دخالت انسان ندارند. این نرم‌افزارها دو طرف معامله را به‌صورت خودکار به یکدیگر متصل می‌کند. بهترین صرافی‌ها این امکان را در اختیار تریدرها و سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند.

 

ex-crypto3

صرافی داپکس یکی از معتبرترین صرافی‌های ایرانی است که معاملات ارز دیجیتال در این سایت به‌صورت نظیر به نظیر انجام می‌شود. شما می‌توانید آموزش‌ها و اخبار مهم ارز دیجیتال را از صرافی داپکس دنبال کنید تا معاملات بهتری را تجربه کنید. درنهایت نیز راه‌های ارتباطی مختلفی برای این صرافی در نظر گرفته‌شده است که باعث می‌شود در صورت بروز مشکل، در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکلات خود را حل نمایید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید