اخبار

دلیل گرایش نسل هزاره به ارزهای دیجیتال

استیسی کیگان در جلوی بخش غذاهای سرد در فروشگاه وال‌گرینز در خیابانی نزدیک به دفتر کارش ایستاده است. کیگان، فارغ التحصیل علوم لیبرال از کالج اسمیت است و باید بزرگترین تصمیم روزش ر بگیرد. این که چگونه پنج دلارش را برای ناهارش خرج کند؟
روزهایی هستند که کیگان پول کافی به همراه ندارد، ولی امروز از آن روزها نیست. شاید مافین سوسیس که قیمتش ۳.۴۹ دلار است، برای امروز مناسب باشد. اما اگر فکر می‌کنید که کیگان ۲۵ ساله پولش را ذخیره می‌کند تا آن را صرف تعطیلات گران‌قیمتش کند یا لباس‌های جدیدی بخرد، اشتباه می کنید. کیگان برای یک سازمان غیرانتفاعی کار می‌کند و قصد دارد با پس‌انداز کردن پولش زندگی آرامی با نامزدش که در یک استارتاپ فناوری واقع در بوستون کار می‌کند، بسازد. با اینکه هر دوی آن‌ها از نظر مالی تحت فشارند اما تلاش می‌کنند تا بخشی از درآمدشان را برای آغاز کسب‌وکاری که موجب رشد سرمایه‌شان شود، کنار بگذارند. متاسفانه زمانی که بحث سرمایه‌ گذاری‌های کوچک مطرح می‌شود، گزینه‌های پیش روی این زوج جوان بسیار محدود می‌شود.

مانند میلیون‌ها نفر شهرنشین نسل هزاره دیگر در سراسر جهان، صنعت سرمایه‌ گذاری به جمعیت قابل توجهی از آن‌ها پشت کرده است. از لحاظ منطقی، نسل هزاره بیش از هر نسل دیگری به توصیه‌های مالی نیاز دارد. وام دانشجویی که مانند شمشیر داموکلس بر روی سر آن‌ها آویخته شده، از بین رفتن معنای مالکیت خانه به لطف قیمت‌های نجومی و ظهور اقتصاد گیگ، نسل هزاره بیش از هر وقت دیگری در یافتن آینده اقتصادی نسبت به پیشینیان خودشان دچار مشکل شده‌اند.

کافی است تا با صدای یک جوان ۲۳، ۲۴ ساله به یک مشاور مالی زنگ بزنید، وضعیت مالی خود را با لحنی که آهی در بساط ندارید توصیف کنید و از علاقه خود به دریافت مشاوره مالی بگویید تا واکنش او را در این باره ببینید. در صورتی که چک حقوقی با مبلغ گزافی در دست نداشته باشید که بدین معناست که قبلاً برای یک موسسه مالی بزرگ کار کرده‌اید و احتیاجی به مشاوره مالی ندارید یا اینکه در آستانه آغاز یک حرفه‌ی پرسود نباشید، بسیار بعید است که مشاور مالی بتواند حتی یک ده سنتی از شما بیرون بکشد. حتی اگر آن‌ها هم قبول کنند که خدمات مشاوره‌ای خود را به شما ارائه دهند، بعید است که بعداً بتوانید هزینه آن‌ها را بپردازید.

راه‌حلی جدید برای مشکلات سرمایه‌گذاری نسل جدید

دلیل اینکه برخی شرکت‌ها مانند رابین‌هود به همراه شرکت‌های با هزینه سرمایه‌ گذاری کم بین نسل هزاره به محبوبیت رسیده‌اند، می‌تواند ارائه راه‌حلی جدید توسط آن‌ها باشد. بالاخره اگر نتوانید یک مشاوره مالی خوب دریافت کنید، باید بر روی امواج بازار سوار شوید.

در دنیایی که مشاوره مالی و سرمایه گذاری به طور فزاینده ای به سوی مطالبی که در حال حاضر پربار و در عین حال کم هزینه و اعلان ها و اطلاع رسانی های تلفن همراه حرکت می کنند تا کاربران بتوانند از موتورهای بالا استفاده کنند، می‌توان هر جوان نسل هزاره را مدیر صندوق پوششی خودش دانست. اما هزینه‌های سرسام‌آور معامله‌گری نمی‌تواند به حل نابرابری کمک کرده یا آن‌ها را از شر بدهی‌های فلج‌کننده خلاص کند.

با توجه به نظر ادوارد ولف، اقتصاددان دانشگاه نیویورک و نویسنده کتاب یک قرن ثروت در آمریکا، دلیل نابرابری نمی‌تواند نرخ پایین بازدهی مالکیت سهام باشدبلکه دلیل آن است که مردم به اندازه کافی پول درنمی‌آورند که ذخیره‌اش کنند.

ژانویه سال گذشته، بخش قابل توجهی از نسل هزاره در پلتفرم تریدینگ رابین‌هود ثبت‌نام کردند تا شانس خود را برای کسب درآمد از طریق معامله ارزهای دیجیتال امتحان کنند. زمانی که رابین‌هود معامله‌ی بیت کوین و اتریوم را در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۸ اعلام کرد، برنامه گوشی آن یک شبه در اپ استور اپل ۱۵۰ رده بالاتر رفت تا با تنها برنامه معامله ارزهای دیجیتال که کوین‌بیس بود، پیشتازی خود را جشن بگیرند. در طول تنها یک هفته بیش از یک میلیون نفر که تقریبا همه آن‌ها نیز جزو نسل هزاره بودند، ثبت نام کردند تا در برنامه آزمایشی رابین‌هود به مبادله‌ی ارزهای دیجیتال بپردازند. لازم به ذکر است که بسیاری از آن‌ها از کاربران قبلی برنامه بودند که هم‌اکنون وارد مبادله‌ی ارزهای دیجیتال می‌شدند.

ماه فوریه گذشته بایجو بت، هم‌بنیان‌گذار رابین‌هود، درگفتگو با بلومبرگ توضیح داد که بیت کوین نیز مانند سهام می‌تواند چرخه‌های هایپ را بدون اینکه ارزش خود را از دست دهد، تجربه کند.

پس از گذشت یک سال قیمت ارزهای دیجیتال نزدیک به ۸۰ درصد سقوط کردند و بسیاری از عرضه‌های اولیه سکه چیزی بیشتر از یک کلاهبرداری نبودند؛ اما هنوز هم می‌توان به دیدگاه بت احترام گذاشت.

با اینکه بیت کوین و اتریوم سقوط‌ های شدیدی را تجربه کردند اما هنوز هم توانسته‌اند خود را بالای قیمت‌های ۴ هزار دلار و ۱۳۰ دلار حفظ کنند.

غول‌های مشاوره مالی

علاقه‌ی سرمایه‌گذاران نهادی با حجم معاملات بالا تا حدودی به نظر می‌رسد که برگشته باشد. حتی جی‌پی مورگان چیس که توسط جیمی دیمون از منتقدان دیرینه بیت کوین رهبری می‌شود، ارز دیجیتالش یعنی جی‌پی‌ام کوین را برای پرداخت‌های درون شرکتی راه‌اندازی کرده است. اما برای افرادی مانند آنا داوسون، مدیر مسئول انتخاب هنرپیشه ۲۸ ساله‌ای که آپارتمان کوچکی را در پایتخت اجاره کرده است، پس‌انداز کردن برای خرید خانه‌‌ای که متعلق به خودش باشد، فرایند کند و دشواری است. او در این باره می‌گوید:

هرگز درباره‌اش فکر نکردم چرا که نمی‌توانم از پس هزینه‌هایش برآیم. اگر یک ماه کار نکنم، باید تمام پس‌انداز خودم را صرف اجاره‌ام کنم

نسل هزاره یا نسل ایگرگ که بیش از هر نسل دیگری در اقتصاد گیگ فرو رفته‌اند، درآمد نامنظم از کارهای فریلنسری بیش از هر عامل دیگری آن‌ها را از خرید خانه‌هایی به قیمت ۴۰۰ هزار دلار باز می‌دارد.

حکایت قدیمی که می‌گوید ۸۰ درصد سبد دارایی ات را در سهام و ۲۰ درصد باقی را در اوراق قرضه یا درآمدهای ثابت سرمایه‌گذاری کن تا سبد دارایی‌ات همواره رشد کند، بیش از هر وقت دیگر برای جوانان نسل هزاره که پولی در جیب‌هایشان ندارند، یک نصیحت نامفهوم به نظر می‌رسد. آن‌ها که از آموزش‌های مالی بی‌بهره‌اند اما در دنیای منابع آنلاین غوطه‌ور شده‌اند، تنها به یک اشاره در جهت صحیح نیاز دارند.

پلتفرم فینیمایز (Finimize) برنامه‌ای است که در آن اخبارهای مالی با تاثیری که می‌توانند داشته باشند، برای کاربران نمایش داده می‌شود. این پلتفرم توسط مکس روفاگا ۳۱ ساله و براساس این باور ایجاد شد که بیشتر افراد نسل هزاره به توصیه‌های مالی نیازی ندارند.

افراد جوان تمایل دارند تا اقدامات مالی نسبتاً مشابه و سرراست داشته باشند. بیشتر آن‌ها هنوز خانه‌ای نخریده‌اند، یا هنوز ازدواج و طلاق را تجربه نکرده‌اند. وضعیت آن‌ها نسبت به افراد مسن‌تر از خودشان، ساده‌تر است.

برای تحقق این هدف، فینیمایز ایمیل‌های جسورانه و ایموجی‌داری را هر روزه به بیش از ۳۰۰ هزار مشترک ارسال می‌کند تا به آن‌ها جریان دنیای مالی از بازارهای سرمایه گرفته تا ارزهای دیجیتال و هر آنچه بینشان قرار دارد را توضیح دهد. با عناوینی مانند «چگونه رکود را تلفظ می‌کنید؟»، فینیمایز در حال حاضر رایگان است اما پتانسیل تبدیل شدن به بلومبرگ دنیای تجارت یا فوربز سل هزاره را داراست. فینیمایز و دیگر شرکت‌های مشابه، «عدم تقارن اطلاعاتی» را که صنایع مشاوره مالی را برای دهه‌ها سرپا نگه داشته است، تهدید می‌کند. شعار شرکت‌ها این است که مسائل مالی به قدری پیچیده‌اند که برای توضیح آن‌ها باید به یک واسطه هزینه‌ای بپردازید.

جلوگیری از هزینه‌های بی‌جا برای اطلاعات

شاید دلیل هجوم نسل هزاره بیش از هر نسل از سرمایه‌گذاران دیگر به سوی ارزهای دیجیتال، همین دموکراسی و تمرکززدایی اطلاعات در این عرصه باشد. با در دسترس بودن وایت‌پیپرها و اخیراً نیز دوره‌های تقریباً رایگان بلاک چین در کالج‌ها، تاخت‌وتاز جوانان به قلمروی ارزهای دیجیتال از طریق آموزش غیرمتمرکز در جریان است. در بسیاری از موارد اثبات شده که ورود ابتدایی می‌تواند بسیار سودمند باشد. همین نیز یکی از دلایلی است که برخلاف منابع رسانه‌ای سنتی، فینیمایز به ابزارهای سرمایه‌ گذاری متعددی که شامل پلتفرم‌های ارز دیجیتال مثل ای‌تورو و برنامه‌های معامله سهام مانند فری‌ترید می‌شود، پیوندهایی ارائه می‌‌دهد. در واقع، بر اساس اطلاعات فینیمایز، ارزهای دیجیتال محبوبترین موضوع پلتفرم محسوب می‌شوند که دیدگاه‌های کاربران را به خود اختصاص داده‌اند.

هارلی آرد، مدیر ۳۲ ساله موسسه کارآفرینی کینگز کالج لندن می‌گوید:

بسیاری از جوانان پول کافی برای دریافت توصیه‌های مالی ندارند مگر اینکه بخواهند تصمیم بزرگی بگیرند. گزینه‌های مختلفی وجود دارد که به وسیله آن‌ها اطلاعات در اختیار همگان قرار می‌گیرد.

نگاه متفاوت نسل‌های قبلی

اینکه نسل هزاره در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کند، دلیل کافی است تا بقیه نیز به آن توجه کنند. براساس تحقیق انجام شده توسط مرکز کسب‌وکار و اقتصاد بریتانیا، سهم نسل هزاره در طول سه دهه گذشته از فناوری‌هایی که بعدا شکوفا شدند، حدود ۷.۳ تریلیون دلار تخمین زده شده است؛ به عبارت دیگر، بزرگترین تغییر بین نسلی از ثروت در تاریخ. حتی اگر امروز هم پول والدین‌ آن‌ها توسط افراد مسن شیک پوشی که بیت کوین را سم موش خطاب می‌کنند مدیریت شود، هیچ تضمینی نیست که میلنیال‌ها نیز با آن‌ها هم عقیده باشند. بر اساس پژوهش شرکت مشاوره مالی کینگز کورت تراست، نزدیک به یک چهارم ارثیۀ وارثین نسبت مشاوران مالی پدران و مادران یا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها کاهش شده است که به طور میانگین چیزی حدود ۳۸۰ هزار دلار برای هر نفر است. علاوه بر آن هزینه، راحتی و زمان عوامل مهمی هستند که نسل هزاره آن‌ها را حین سرمایه‌گذاری در نظر می‌گیرد. راه‌اندازی یک کیف پول ارز دیجیتال بیشتر از ۳۰ ثانیه زمان نمی‌برد. میلنیال‌های عاشق فناوری که شیفته‌ی پول دیجیتال و پرداخت‌های الکترونیک هستند، ارزهای دیجیتال را موضوع جدی‌تری نسبت به پدران و پدربزرگ‌هایشان می‌دانند. برای نسل‌های قدیمی، ارزهای دیجیتال سخت و پیچیده به نظر می‌رسد و از طرفی درک بازارهای مالی که منابع ثروت آن‌ها را تامین می‌سازد، ساده‌تر است. بخش طعنه‌آمیز قضیه آنجاست که بیشتر افراد نسل هزاره که در ویدیو‌های یوتیوب فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال را توضیح می‌دهند، بازارهای مالی سنتی را پیچیده و ترسناک می‌دانند و ارزهای دیجیتال از نظر آن‌ها برای فهمیدن بسیار ساده و آسان است.

 

منبع: medium.com

امتیاز شما

مچکریم

برچسب ها

نوشته های مشابه