مقالات بیت کوین

بیت کوین تا چه اندازه غیرمتمرکز است؟

اغلب ارزش و مقبولیتی که بیت کوین در بین طرفداران خود دارد، به دلیل اصل تمرکززدایی است بدین معنا که هیچ‌کس نتواند کنترل شبکه و تراکنش‌های آن را در دست بگیرد. با این حال وضعیت استخراج این ارز دیجیتال باعث بحث‌های زیادی در میان کاربران شده است زیرا در حال حاضر تقریبا بیش از ۸۰ درصد قدرت پردازش ماینینگ این ارز دیجیتال در چند استخر بزرگ استخراج خلاصه می‌شود. همچنین صرافی‌ها و کیف پول‌های شرکتی هم از دیگر موضوعاتی هستند که تمرکززدایی در بیت کوین را زیر سوال می‌برند. در زیر به زبانی ساده، توضیحات لازم درباره تمرکززدایی را بازگو کرده‌ایم:

نودها

غیرمتمرکز بودن نودها براداشن یک بیت کوین سالم ضرری است وای نه هر نودی. تنها فول نودهای فعال اقتصادی.

نودهایی که در تصمیم گیری های پروتکل نقش اساسی ایفا می کنند، آن هایی هستند که تراکنش ها را تایید و با استفاده از فول نودهای خودشان آن ها را اعتبارسنجی می کنند. صاحبان کسب و کار اغلب دارای این نوع نودها هستند.

اگر تعداد صاحبان کسب و کار که با بیت کوین کار می کنند در شبکه کم باشد، افراد کمتری برای انطباق قوانین اجماع بیت کوین مشارکت خواهند کرد. این موضوع بیت کوین را بیشتر در معرض متمرکز شدن قرار می دهد.

ماینینگ

میزان تمرکز در ماینینگ در حال حاضر نسبتاً زیاد است. متمرکز شدن ماینینگ می تواند از روش های مختلفی اتفاق بیفتد:

  • موقعیت جغرافیایی فعالیت های ماینینگ
  • استخرهای استخراج
  • تامین کنندگان سخت افزار

با متمرکز شدن استخراج، امنیت تراکنش هایی که وارد بلاک چین می شوند، کاهش می یابد. مراکز ماینینگی که قدرت زیادی از استخراج در اختیار دارند، می توانند تراکنش ها را انجام نداده و یا ترتیب آن ها را تغییر دهند.

یکی از روش های مقابله با متمرکز شدن استخراج، ایجاد تغییری برنامه ریزی شده در الگوریتم اثبات کار فعلی است. این اتفاق می تواند تمامی سخت افزارهای فعلی استخراج را از دور خارج کند.

توسعه

اکثر نودها در حال حاضر از یک پیاده سازی یکسان بیت کوین استفاده می کنند. این موضوع دارای جنبه های مثبت منفی است:

جنبه مثبت

  • از مشکلاتی که با قوانین اجماع پیش می آید، جلوگیری می کند. (پیاده سازی های مختلف ممکن است ناسازگار باشند).

جنبه منفی

  • تیم اصلی توسعه دهنده امکان تاثیر گذاشن بر روی سیستم را دارد.

توسعه متمرکز پروژه تا به امروز خوب پیش رفته است، اما می توان به آن به عنوان یکی از مشکلات آینده نگریست. در مقابل کد برنامه بیت کوین متن باز بوده و حق انتخاب را به مردم می دهد. نرم افزار این اجازه را می دهد که هرکس پیاده سازی مخصوص خودش از بیت کوین را اجرا کند.

کیف پول ها و صرافی های نگه دارنده

حتی با وجود این که آن ها بخش اساسی از موجودیت بیت کوین نیستند، اما از آن جا که صرافی ها واسطی بین سیستم سنتی اقتصادی و بیت کوین هستند، نقش مرتبطی با آن دارند. همچنین بعضی از اوقات از کیف پول های امانت دار استفاده می شود به این صورت که کاربران دسترسی به کلید خصوصی خود ندارد و به نوعی مسئولیت دارایی های خود را به یک شرکت می سپارند. در هر دو مورد هرچقدر متمرکز باشند، احتمال به سرقت رفتن سرمایه از تعداد بسیاری از افراد و ایجاد اختلال در بازار نیز آسان تر می شود. میزان تمرکز بیشتر، ظرف عسل شیرین تری برای مهاجمان است. صرافی های غیر متمرکز که خدمات نگهداری ارائه نمی دهند، رویکرد بهتری برای جلوگیری از تمرکز سرمایه در یک نقطه است.

نتیجه گیری

بیت کوین در حال حاضر راهی طولانی برای پیشرفت دارد.اما میزان غیرمتمرکز بودن و توجه به راه های حمله  باید یک دغدغه همیشگی باشد که بر تمام مسائل دیگر اولویت دارد. در غیر اینصورت با یک بمب ساعتی سروکار خواهیم داشت که در زمان انفجار آن دیگر همه چیز از کنترل خارج شده است.

 

نوشته های مشابه