آرشیو

استراتژی مارتینگل – آشنایی با نمودار‌های شمعی

آموزش ارز‌های دیجیتال برای دستیابی به آزادی مالی و رشد ثروت شخصی بسیار مهم است. بدون شک هیچ آکادمی در سطح وب وجود ندارد که به‌اندازه حوزه رمزارز تا این اندازه وسعت، دانش را ارائه داده باشد. به‌دست‌آوردن پایه آموزشی در کریپتو به شما کمک می‌کند تا انتقال بین زیرساخت‌های مالی قدیمی و غیرمتمرکز را درک کنید.

شما فرصت خواهید داشت تا اطلاعات خود را از مبتدی تا پیشرفته در حوزه ارز‌های دیجیتال افزایش دهید تا بدانید که چگونه می‌توانید در این بازار نسبتا نوظهور درآمد کسب کنید. در این بررسی ابتدا در مورد دو مفهوم «استراتژی مارتینگل» و «نمودار‌های شمعی» می‌پردازیم و سپس بهترین مرجع آموزش فارسی در حوزه کریپتوکارنسی را به شما معرفی می‌کنیم.

استراتژی مارتینگل چیست؟

مارتینگل یکی از استراتژی‌های معاملاتی است که معامله گران سطح بالا از آن استفاده می‌کنند. ایده پشت این استراتژی صد‌ها سال پیش شروع شد، زمانی که یک ریاضیدان فرانسوی به نام «پل پیر لوی» مارتینگل را پیشنهاد کرد. این ریاضیدان بعدا به‌خاطر کارش در زمینه ریاضی احتمالات، جایزه بزرگی دریافت کرده بود. این استراتژی امروزه تقریبا در تمام کازینو‌های سراسر جهان اعمال می‌شود.

استراتژی مارتینگل بر اساس اصل احتمال است. بگذارید برای درک این مفهوم یک مثال بزنیم. اگر جفت EUR/USD را که در روز دوشنبه با قیمت ۱.۱۲۰۰ معامله می‌شود، بفروشید، این جفت می‌تواند کاهش یابد و معامله شما را سودآور کند. از سوی دیگر، این جفت می‌تواند به سمت بالا حرکت کند و شما را با ضرر روبرو سازد؛ بنابراین در استراتژی معاملاتی مارتینگل پس از باخت باید معامله خود را دوبرابر کنید و امیدوار باشید که برنده شوید.

اگر باز هم ببازید، حجم معامله را دوبرابر می‌کنید. به‌این‌ترتیب، اگر در معامله پنجم برنده شوید، بیشتر ضرر‌های قبلی را پوشش می‌دهید و شما به سود می‌رسید. همان‌طور که در ادامه اشاره خواهیم کرد، استراتژی معاملاتی مارتینگل یک استراتژی نسبتا خطرناک است؛ زیرا احتمال ازدست‌دادن پول زیادی وجود دارد. علاوه بر این، هرگز مطمئن نیستید که معاملات شما در نهایت به نفع شما معکوس خواهند شد. این استراتژی بیشتر برای معامله گران با سرمایه زیاد و با تجربه مناسب است.

استفاده از استراتژی مارتینگل در فارکس

اگر منصف باشیم، استراتژی معاملاتی مارتینگل در بازار مالی چندان محبوب نیست. درواقع، تنها چند متخصص با تجربه از آن برای ترید کردن استفاده می‌کنند. در ادامه نحوه استفاده از استراتژی مارتینگل در فارکس آورده شده است:

 • اول، شما باید یک استراتژی معاملاتی اصلی داشته باشید. این مورد می‌تواند مصون‌سازی، الگوریتمی و استراتژی شکست باشد.
 • دوم، پس از آن باید تجزیه‌وتحلیل خود را انجام دهید و موقعیت‌های بالقوه ورود و خروج را شناسایی کنید. توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از استراتژی مارتینگل از اندازه‌های کوچک و اهرم کم استفاده کنید.
 • سوم، شما باید معامله را بازکرده و سود و ضرر خود را تعیین کنید. سپس، باید منتظر نتیجه معامله باشید. اگر پول از دست دادید، باید حجم معامله را دوبرابر کنید و منتظر بمانید. سپس باید این استراتژی را تا زمانی که پول به دست آوردید ادامه دهید.

نحوه عملکرد استراتژی مارتینگل

این استراتژی پیشنهاد می‌کند که یک معامله‌گر باید معامله کمی بزرگ‌تر را روی همان جفت باز کند. این معامله می‌تواند سود داشته باشد؛ اما اگر ضرر کرد، معامله‌گر باید از آن خارج شود و معامله بزرگ‌تری را باز کند. سپس معامله‌گر باید همین روند را سه بار دیگر ادامه دهد تا به نتیجه برسد.

ایده اصلی استراتژی مارتینگل این است که اگر معامله پنجم، درست پیش رود، ضرر‌های قبلی جبران خواهد شد. در مثالی که قبل‌تر توضیح دادیم، زیان می‌تواند ۱۰،۲۰،۳۰،۴۰ دلار و سپس سود ۱۲۰ دلار باشد. زمانی که این استراتژی به‌خوبی استفاده شود، می‌تواند برای معامله گران سودآور باشد. بااین‌حال، با چندین اخطار همراه است!

 

نمودار شمعی

 

جلوگیری از اشتباهات استراتژی مارتینگل

 • معامله‌گر باید حداکثر ضرری که می‌خواهد در هر معامله متحمل شود را تعریف کند.
 • باید بعد از ترید پنجم، تکرار را متوقف کنید. اگر کار نکرد، باید جفت یا کالای دیگری را انتخاب کنید.
 • همیشه باید از این استراتژی حداقل استفاده را کنید. بدین دلیل که زیان‌ها می‌توانند اضافه شوند. در نتیجه، شما باید از مارتینگل در طول یک بازار دامنه‌دار استفاده کنید.
 • مهم است که برای تمرین استراتژی وقت بگذارید. علاوه بر این، تنها زمانی باید از استراتژی استفاده کنید که حساب بزرگ‌تری داشته باشید.

نمودار شمعی چیست؟

نمودار شمعی (Candlestick) یک نمودار مالی است که معمولا حرکت قیمت ارز، اوراق بهادار یا مشتقات آن‌ها را نشان می‌دهد. این نمودار شبیه یک شمعدان با مستطیل عمودی و یک فتیله یا سایه در بالا و پایین است. بالا و پایین شمعدان قیمت باز و بسته را نشان می‌دهد. بالای فتیله قیمت بالا و پایین فتیله قیمت پایین را نشان می‌دهد. نمودار‌های شمعی از دهه ۱۷۰۰، زمانی که یک مرد ژاپنی به نام هوما آن‌ها را اختراع کرد، وجود داشته‌اند.

هوما متوجه شد که بین قیمت برنج، عرضه و تقاضا و احساسات تاجران برنج ارتباطی وجود دارد. او نموداری را ایجاد کرد که در آن هر شمعدان یکی از چهار بعد از جمله باز، بالا، بسته و پایین را در یک دوره معاملاتی نشان می‌داد. این نمودار‌ها نوسانات و روند‌های بازار را نشان می‌دهند و می‌توانند ابزار مهمی برای سرمایه‌گذاران و معامله گرانی باشند که می‌خواهند قبل از سرمایه‌گذاری یک تجزیه‌وتحلیل کامل داشته باشند. تجزیه‌وتحلیل فنی با استفاده از شمع‌ها نقش کلیدی در برنامه هر معامله‌گر ایفا کرده و زمان ورود و خروج از معاملات را تعیین می‌کند.

نحوه عملکرد نمودار شمعی

برای آشنایی با نمودار‌های شمعی در تحلیل تکنیکال باید نحوه عملکرد این نمودار‌ها را درک کنید. نمودار‌های شمعی طیفی از اطلاعات به شرح زیر را نشان می‌دهند:

 • قیمت باز
 • قیمت بسته
 • بالاترین قیمت
 • کمترین قیمت خرید
 • الگو‌ها و روند قیمت سهام
 • احساسات معاملات

بدن واقعی (Real Body) شمعدانی مستطیلی شکل است که قیمت باز و بسته‌شدن سهام را نشان می‌دهد. فتیله که از بالا و پایین بدنه شمعدان امتداد دارد، قیمت بالا و پایین را برای روز نمایش می‌دهد. اگر بدنه مشکی یا پر شده باشد، نشان می‌دهد که قیمت بسته شده کمتر از قیمت باز بوده است. اگر بدنه باز باشد، قیمت بسته بالاتر از باز شده است.

فتیله‌ها نیز اطلاعات ارزشمندی را نشان می‌دهند. یک فتیله بالا در یک شمع پایین نشان می‌دهد که قیمت باز نزدیک به قیمت بالا بوده است، درحالی‌که یک فتیله بالا در یک روند صعودی نشان می‌دهد که قیمت بسته‌شدن نزدیک به قیمت بالا بوده است. همچنین روندی به نام «دوجی» وجود دارد که در آن بدنه شمعدان تقریبا به طور کامل ناپدید شده و فقط یک صلیب باقی‌مانده است.

سه نوع دوجی وجود دارند:

 • سنجاقک: هیچ بدنی در این دوجی وجود ندارد. بدین معنا که یک فتیله پایینی بلند و یک فتیله حداقلی بالا را‌ نشان می‌دهد. این نشان می‌دهد که قیمت‌های پایین‌تر به نفع قیمت‌های بالاتر رد می‌شوند.
 • سنگ قبر: فتیله بلند بالا و فتیله کوتاه پایین نشان‌دهنده قیمت بالاتر نسبت به قیمت پایین‌تر است.
 • پایه بلند: دارای دو فتیله بلند است که عدم قطعیت را نشان می‌دهد. همچنین روند واضحی ندارد.

همچنین یک چکش وارونه مربوط به سنجاقک و دوجی سنگ قبر وجود دارند. اگر تعداد زیادی کندل در یک نمودار وجود داشته باشند، این دوجی‌ها روند‌های مختلفی را نشان می‌دهند. این روند‌ها و الگو‌ها یا صعودی یا نزولی نامیده می‌شوند. الگو‌های صعودی روند‌هایی را نشان می‌دهند که احتمال افزایش قیمت را منعکس می‌کنند و الگو‌های نزولی نشان می‌دهند که قیمت احتمالا کاهش می‌یابد.

درحالی‌که بیشتر عناصر در نمودار‌های شمعی قابل‌اندازه‌گیری هستند، اما احساسات نیز در آن‌ها مؤثر هستند. به‌طورکلی، نمودار‌های شمعدانی این احساس را نشان می‌دهند. رابطه بین باز، بسته، بالا و پایین همه بر ظاهر شمعدان تأثیر می‌گذارند.

آشنایی با اجزای نمودار شمعی

در تنظیمات پیش‌فرض، اکثر شمعدان‌ها از بدنه قرمز یا سبز تشکیل شده‌اند. علاوه بر بدنه شمعدان، اغلب یک فتیله بالا و پایین وجود دارد. هر رنگ اطلاعات خاصی را به شرح زیر نمایش می‌دهد:

 • سبز به این معناست که بازار به سمت بالا حرکت کرده است، بازار در طول دوره کندل صعودی است.
 • قرمز به این معناست که بازار به سمت پایین حرکت کرده است، بازار در طول دوره کندل نزولی است.
 • فتیله بالایی بالاترین قیمت را نشان می‌دهد که در طول دوره به‌دست‌آمده است.
 • فتیله پایین کمترین قیمت به‌دست‌آمده در طول دوره را نشان می‌دهد.

پس از اینکه با اجزای اصلی نمودار شمعی آشنا شدید، می‌توانید به دنبال الگو‌های مختلف بگردید. شکل‌ها و طول‌های مختلف شمع‌ها نشان‌دهنده روند‌های متفاوتی هستند و هر معامله‌گری باید با نحوه خواندن این الگو‌ها آشنا باشد. به‌طورکلی، نمودار‌های شمعی راه آسانی را برای ردیابی حرکت قیمت یک اوراق بهادار خاص در طول یک دوره مشخص به معامله گران ارائه می‌دهند. معامله گران می‌توانند ببینند که امنیت در باز و بسته‌شدن، همراه با بالا و پایین در طول دوره کجا بوده است و براین‌اساس تصمیمات معاملاتی را اتخاذ کنند.

آموزش ارز دیجیتال با وبلاگ راستین

اگرچه دنیای بلاکچین و رمزارز‌ها یک دهه قدمت دارد، آموزش مربوط به این حوزه دیجیتال هنوز عقب‌مانده است. همچنین، بسیاری از افراد که به این امید وارد این فضا شده‌اند که به دستاورد‌های سریع دست یابند. بااین‌حال، اکثر این افراد در نهایت از حضور در این فضا ناامید می‌شوند؛ زیرا هنوز ابزار‌های لازم برای به‌حداقل‌رساندن ریسک را در هنگام جستجو در بازار‌های ارز‌های دیجیتال به دست نیاورده‌اند.

فرض کنید مدتی است که معاملات ارز‌های دیجیتال انجام می‌دهید و می‌خواهید آموزش ارز‌های دیجیتال خود را بهبود ببخشید تا بازدهی خود را افزایش دهید. یا شاید سال‌هاست در این حوزه کار می‌کنید اما می‌خواهید در مورد ترند‌های بازار بیشتر بدانید. خوب، شما به‌جای درست آمده‌اید! از طریق وبلاگ راستین می‌توانید نحوه خرید، ترید کردن، سهام و موارد دیگر را در حوزه رمزارز‌ها بیاموزید.

هدف وبلاگ راستین این است که با آموزش اصولی به افراد در زمینه فناوری‌های نوظهور، فرصت‌هایی را برای آن‌ها ایجاد کند تا مشاغل خود را بهبود بخشند، کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند و مهم‌تر از همه، یاد بگیرند که چگونه درآمد کسب کنند. پس همه افراد این شانس را دارند تا با وبلاگ راستین زندگی خود را برای بهترشدن تغییر دهند. در وبلاگ راستین می‌تواند از ابتدای بلاکچین و آنچه در دنیای امروز قرار دارد، کسب دانش کنید. مقالات آموزشی ارز دیجیتال در این وبلاگ حوزه‌های زیر را پوشش می‌دهند:

 • بیت‌کوین
 • آلت‌کوین‌ها
 • بلاکچین
 • پیش‌بینی قیمت
 • NFT
 • اتریوم
 • بازی‌ها
 • تحلیل تکنیکال
 • دیفای
 • صرافی رمزارز
 • کلاهبرداری
 • کیف پول‌ها
 • مقالات متاورس

 

سخن آخر

کریپتوکارنسی زمینه بازی برابری را برای همه ایجاد کرده است؛ اما کسانی موفق هستند که دانش خود را در این حوزه گسترش دهند. به یاد داشته باشید که فرصت‌های زیادی برای یادگیری در مورد رمزنگاری وجود دارند. هزاران وب‌سایت، مجلات دیجیتال، پلتفرم‌های معاملاتی و کانال‌های یوتیوب وجود دارند که به موضوعات بلاک‌چین و رمزارز‌ها اختصاص داده شده‌اند. اما وبلاگ راستین به شما فرصت‌های زیادی را برای یادگیری اصول اولیه می‌دهد و همچنین شما را در جریان آخرین اخبار دنیای هیجان‌انگیز کریپتوکارنسی قرار می‌دهد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید