آرشیو

اتریوم بخرم یا بیت کوین؟ کدام ارزش سرمایه گذاری دارد؟

امروزه توجه بسیاری از افراد به بازار ارزهای دیجیتال جلب شده است. از میان این رمزارزها بیت کوین شهرت بیشتری پیدا کرده است. اتریوم نیز ارز دیجیتال دیگری است که جای رشد دارد اما هنوز بسیار ناشناخته است. برای سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال باید به شناخت کامل از هر رمزارز رسید. در این مطلب به دو رمزارز دیجیتال و مقایسه آن ها می پردازیم.

فرق بیت کوین و اتریوم

معروف ترین ارز دیجیتال بیت کوین است و اتریوم سن کمتری نسبت به آن دارد و از شهرت کمتری نیز برخوردار است. یکی از تفاوت های بیت کوین و اتریوم در زبان برنامه نویسی آن ها است. الگوریتم استخراج بیت کوین SHA-256 است و اما الگوریتم استخراج اتریوم Ethash می باشد. اتریوم از حافظه قدرتمندی برخوردار است.

دیگر تفاوت بین این دو رمزارز این است که بیت کوین در شبکه بانکی، خرده فروشی، سرگرمی و.. برنامه دارد و اتریوم در بخش های رانندگی خودکار خودرو، سیاست و… برنامه دارد.الگوریتم اجماع برای هر دو گواه اثبات کار( pow) است و سخت افزار استخراج بیت کوین، دستگاه اسیک می باشد اما برای اتریوم کارت گرافیک است. بیت کوین نسبت به اتریوم از نظر اکوسیستم ضعیف تر است ولی امروزه بیت کوین دارای ارزش بیشتری نسبت به اتریوم می باشد. ارزش بیت کوین امسال یعنی در سال ۲۰۲۱ حدود ۱ تریلیون دلار می باشد ولی اتریوم ۱۰۰۰ دلار است.

اتریوم از نظر سرعت انجام تراکنش، قابلیت انتقال اطلاعات و پذیرش سازمان ها بیشتر از بیت کوین می باشد. ماینرها در هر دقیقه ۱۲ بیت کوین و در هر یک دقیقه ۱۲ اتریوم می توانند تولید کنند. بیت کوین یک ارز دیجیتال است اما اتریوم علاوه بر ارز دیجیتال قابلیت نصب برنامه نیز دارد. این ها چند مورد از تفاوت های بین بیت کوین و اتریوم می باشد.

اتریوم بهتر است یا بیت کوین؟

بیت کوین و اتریوم دو ارز دیجیتال با اهداف مختلف می باشند. بنابراین شاید مقایسه آن ها با یکدیگر درست نباشد. اتریوم برای تسهیل امور زندگی روزمره ایجاد شده است. یکی از بارزترین کارکردهای آن به عنوان یک قرارداد هوشمند است. این قرارداد دو طرفه و بی هیچ واسطه و شخص سوم است. بنابراین اتریوم با استفاده از بلاک چین سعی دارد که واسطه ها را در زندگی روزمره حذف دارد. اما بیت کوین از این تکنولوژی برای حذف واسطه های مالی و امور بانک ها استفاده می کنند.

به عنوان مثال ارزانترین تور ارمنستان زمینی را می توانید با استفاده از رمزارزها و بدون هیچ واسطه ای تهیه نمایید.

قیمت کدام رمزارز بیشتر است، اتریوم یا بیت کوین؟

در سال ۲۰۲۱ ارزش بیت کوین بیشتر از اتریوم می باشد. ارزش بازار اتریوم حدود ۲۶۳ میلیارد دلار است و بعد از بیت کوین در رتبه دوم بازار ارز دیجیتال جای دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید